Jak ubrać się na jesienne żeglowanie? Pianka neoprenowa czy sztormiak, co wybrać?

16-11-2017

suchy sztormiak gul

Jesienne warunki bywają różne ale skupmy się na dniach, w których temperatura wody wynosi poniżej 10 stopni, czyli miesiące marzec, kwiecień, październik i listopad. W tych miesiącach żeglarzy turystycznych jest coraz mniej na wodzie, ale regatowcy trenują i ścigają się w każdych warunkach i to do nich dedykuje ten artykuł. 

 

Suche sztormiaki są najbardziej uniwersalne zarówno jeśli chodzi o temperaturę jak i dopasowanie rozmiaru. Proponowane w naszym sklepie modele firmy GUL są wykonane z 3 warstwowego oddychającego, wodoodpornego i wytrzymałego materiału. Dzięki zastosowaniu klejonych szwów sztormiak zapewnia pełną ochronę przed deszczem, wiatrem i wilgocią. Kołnierze typu GILD SKIN uszczelniają suchy sztormiak pozwalając na komfortowe i łatwe jego zakładanie i zdejmowanie, elastyczna powłoka gumowa zapobiega bolesnym otarciom. Porównując je do pianek neoprenowych możemy zauważyć same zalety. Są łatwe w dopasowaniu - biorąc pod uwagę że dzieci rosną bardzo szybko możemy sobie pozwolić na zakup troszkę większego rozmiaru, który wystarczy przynajmniej na 3 lata, natomiast pianki neoprenowe muszą przylegać do ciała, więc rozmiar musi być dość dobrze dopasowany. Są uniwersalne jeśli chodzi o temperaturę możemy je stosować praktycznie w temperaturach od 4 do 20 stopni - pod sztormiak możemy ubrać dowolną ilość ciepłych ubrań, które zapewnią nam komfort, natomiast pianki możemy jedynie wzbogacić o bieliznę termiczną, która zwiększy ciepłotę i odizoluje wilgoć od skóry. Wady - chyba tylko jedna: zbyt wysoka cena, ale czy na pewno ?? Przecież porządna pianka neoprenowa, którą można stosować w warunkach temperatury wody poniżej 10 stopni powinna mieć grubość przynajmniej 5 mm i mieć dodatkowo uszczelnione szwy a cena takiego modelu to już ok. 1.200 zł w górę. 

 

Pianki neoprenowe nie są tak uniwersalne jak sztormiaki, aby pływać od wiosny do jesieni musielibyśmy mieć na wyposażeniu przynajmniej trzy modele. Na jesienne warunki gdzie temperatura wody wynosi między 9-13 stopni celsjusza zalecany jest kombinezon o grubości 5 mm lub model o grubości 4 mm, ale z uszczelnionymi szwami i ''miśkiem'' ocieplającym korpus ciała. Następny przedział to temperatury w zakresie 13-18 stopni tu mamy do dyspozycji dwa modele, albo pianki o grubości 4 mm, albo kombinezony 3 mm z uszczelnionymi szwami. Na warunki wiosenno/letnie gdy temperatura wody wynosi 17- 21 stopni doskonała będzie pianka klasyczna długa o grubości 3 mm jest to model najchętniej kupowany przez żeglarzy, ponieważ w tej temperaturze jest najwięcej dni, w których rozgrywane są regaty, treningi i zgrupowania, a jej cena jest stosunkowo niska. Natomiast na najcieplejsze dni producenci posiadają w swej ofercie również krótkie pianki, które przy ładnej pogodzie nie pozwolą na wychłodzenie organizmu przy kilkugodzinnym treningu, wietrze czy chlapiących falach.