Jak dobrać długość wiosła ?

02-03-2022

Dobór długości wiosła do łodzi


Najważniejszym kryterium doboru wiosła jest szerokość łodzi, a nie jak uważa większość jej długość. Możemy mieć przecież dość długą łódkę, ale wąską lub odwrotnie dość szeroką, ale krótką. Łodzie wiosłowe różnią się też od siebie wysokością burty, co także ma znaczenie przy doborze długości wiosła. Dlatego drugim bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest właśnie wysokość burty. Im wyższa burta, tym dłuższe wiosło powinniśmy kupić. Jeżeli mamy łódkę z burtą standardowej wysokości, wówczas możemy posłużyć się poniższą tabelą.Tabelka długości wioseł względem szerokości kadłuba łodzi

Szerokość kadłuba łodzi

Długość wiosła

120 cm

180 cm

130 cm

195 cm

140 cm

210 cm

160 cm

225 cm

180 cm

240 cm
Po dopasowaniu długości wioseł do naszej łodzi musimy ustalić jeszcze miejsce zamocowania dulek. W tym celu dulki należy zamontować w taki sposób, żeby odległość między końcami wioseł trzymanych w pozycji poziomej, równolegle do wody nie była większa niż 8-10cm. Następnie wiosła stawiamy w pozycji pionowej, jedno obok drugiego i sprawdzamy, czy dulki zamontowane są na tych samych wysokościach. W razie konieczności korygujemy ich ustawienie.


Jaka powinna być długość wiosła kajakowego.

Do niedawna dobierając wiosło turystyczne wyciągało się dłoń do góry i końce palców powinny dotykać końca wiosła. Obecnie preferuje się krótsze wiosła, swobodnie podniesiona ręka powinna trzymać je w dłoni.

 

Długość pagaja czyli wiosła do kanadyjki.

Do kanadyjek turystycznych generalna zasadą jest to, że osoba, która steruje, czyli siedzi w tylnej części powinna mieć pagaj od 10 do 15 cm dłuższe od osoby siedzącej w przedniej części. Ułatwia to kontrowanie, czyli sterowanie kanadyjką.