Koniec sezonu żeglarskiego w NCŻ

24-11-2016

19 listopada nastąpiło uroczyste zakończenie sezonu w Narodowym Centrum Żeglarstwa. Podczas wydarzenia opuszczono banderę i oficjalnie zakończono sezon, który obfitował w wydarzenia sportowe. Kierownik NCŻ, Krzysztof Szewczyk, podsumował miniony rok. Z dumą trzeba przyznać, że żeglarstwo zyskuje na popularności. Od początku sezonu w NCŻ zorganizowano 24 imprezy, około 2500 użytkowników skorzystało ze 100 miejsc do postoju w nowej marinie, a 5000 osób pływało tramwajem wodnym. Co najważniejsze - przez teren Narodowego Centrum Żeglarstwa przewinęło się blisko 15 000 gości! Przeprowadzono wiele szkoleń, kursów oraz treningów żeglarskich. Dodatkowo NCŻ może poszczycić się organizacją - po raz pierwszy - Mistrzostw Polski AWF i Mistrzostw Pomorskich Szkół Wyższych.

Po oficjalnej części, wszystkich zebranych zaproszono do Tawerny NCŻ na przyjęcie połączone z krótką prezentacją dotyczącą Pętli Żuławskiej. Prezes Spółki „Pętla Żuławska”, Michał Górski, opowiadał o zagospodarowaniu terenu utworzonego przez Szkarpawę, Wisłę i Nogat. W ostatnich latach zdecydowano się na zbudowanie tam dużej ilości przystani, jednak - z przyczyn niezależnych - inwestorzy zmuszeni byli zrezygnować z utworzenia miejsc hotelowych oraz punktów gastronomicznych. Mimo to znacząco wzrosła ilość turystów odwiedzających te tereny. W 2014 roku wynosiła 30 000, a ten sezon zakończono z wynikiem ponad 150 000 gości. Kilkukrotnie zwiększyła się również liczba jachtów przybijających do pętli.

W związku z dynamicznym rozwojem, rozpoczęto już wprowadzanie zmian z projektu na lata 2015-2020. Planowane jest połączenie Pętli Żuławskiej z Zatoką Gdańską oraz wybudowanie 5 portów, przebudowanie 4 mostów oraz 14 przystani. Wszyscy miłośnicy żeglarstwa i piękna przyrody z pewnością będą zadowoleni.