Nocny rejs z Gdyni do Władysławowa

15-09-2016
Tradycję weekendowych regat nocnych w Polsce podtrzymują jedynie zawody na trasie Gdynia - Władysławowo - Gdynia. 3 września na wodach Bałtyku do walki o Puchary Przechodnie Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju stanęło 58 uczestników. Jachty zawodników podzielono na cztery grupy: ORC1, ORC2, KWR oraz OPEN. Liczniejsza z roku na rok lista sportowej klasy ORC, została zamknięta na 39 konkurentach.

Przebieg regat

Panujące warunki atmosferyczne już od dawna nie były tak sprzyjające. Bez wątpienie było to duże ułatwienie dla zawodników, szczególnie na trasie taka jak ta - wymagającej wysokich umiejętności technicznych i taktycznych. Delikatny wiatr towarzyszył uczestnikom na całej długości wyścigu. Jego kierunek umożliwiał niemal całkowite uniknięcie halsówek, za wyjątkiem odcinka z helu do Gdyni. Niemniej jednak słaby wiatr stanowił przeszkodę w osiąganiu i kontrolowaniu dużych prędkości, niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Niezwykle sprawnie przebiegające zawody zakończyły się wraz z przybyciem na metę ostatniego zawodnika - o 9:24 następnego ranka. Szczególne emocje towarzyszyły na mecie grupy OPEN, gdzie o zwycięstwie zadecydowały zaledwie trzy sekundy.

Zwycięzcy

4-ego września o godzinie 18 nastąpiło oficjalne zakończenie regat zwieńczone rozdaniem nagród. Oto skipperzy zwycięskich drużyn w poszczególnych grupach: KRW - Łukasz Stawski i “Rioja”, ORC1 - Łukasz Trzciński i “GoodSpeed”, ORC2- Jan Piernikarczyk i “Pallas”, OPEN - Konrad Smoleń i “Bigger Johnka”.