Żeglarz i żeglarka roku 2016

10-11-2016
8 listopada, podczas gali World Sailing w Barcelonie, poznaliśmy nazwiska osób, które otrzymały miano żeglarza i żeglarki roku. W ich ręce powędrowały między innymi statuetki kuli ziemskiej wykonane z marmuru oraz srebra. Tytuły żeglarskie są przyznawane przez Międzynarodową Federację Żeglarską i na świecie zalicza się je do najbardziej prestiżowych wyróżnień sportowych. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzców mieli fani, ponieważ umożliwiono oddawanie głosów przez Internet. Wśród nominowanych przeważali złoci medaliści z olimpiady w Rio de Janeiro, wśród nich: Giles Scott, Damien Seguin, Marit Bouwmeester czy Cecilia Carranza Saroli.

Tytuł żeglarki 2016 trafił do Hannah Mills i Saski Clark, czyli mistrzyń olimpijskich klasy 470, natomiast żeglarzem roku ogłoszono mistrza olimpijskiego w klasie Nacra 17 - Santiago Lange z Argentyny.

Każdy z tych sportowców osiągnął w karierze sportowej niewątpliwe sukcesy. Panie, oprócz złotego medalu w Rio, wywalczyły także drugie miejsce na olimpiadzie w 2012 oraz odniosły zwycięstwo w regatach Pucharu Świata. Santiago Lange rozpoczynał swoją przygodę ze ściganiem się na igrzyskach już w 1988 roku. Dwukrotnie zdobył brąz: w 2004 w Atenach i w 2008 w Londynie. W tym roku w końcu wywalczył upragniony tytuł mistrza olimpijskiego klasy Nacra 17.

Prestiżowe żeglarskie wyróżnienie jest przyznawane od 1994 roku. Do tej pory zdobywali je między innymi: Peter Blake i Robin Knox-Johnson, rok później Russell Coutts z Nowej Zelandii oraz Isabelle Autissier z Francji. W 1999 tytuł ten zdobył wybitny żeglarz z Polski - Mateusz Kusznierewicz.