Nawierzchniowe farby jachtowe do prac wykończeniowych i naprawczych
Zewnętrzna powłoka jachtu podkreśla efektowny wygląd jednostki, a także zabezpiecza konstrukcję przed zagrożeniami. Dlatego sięgając po farby nawierzchniowe do jachtów, nie warto szukać oszczędności. Tylko wysoka jakość produktów pozwoli sprostać wymaganiom stawianym przed tymi mieszankami.
W tej grupie farb znajdują się środki tworzone z myślą tylko o wykańczaniu zewnętrznych części kadłuba jednostek pływających. Nawierzchniowe farby jachtowe sprawdzają się podczas prac wykończeniowych na nowych jednostkach. Można użyć ich również w czasie remontu do nakładania na stare warstwy lakiernicze. Sprawdzają się przy aplikacji na różne materiały takie jak kompozyty, drewno czy stal, a w zależności od rodzaju, mogą pokrywać powierzchnię znajdującą się pod i nad wodą. Zalecane jest nakładanie ich na farby podkładowe, a aplikację można przeprowadzić dowolną techniką.
Farby nawierzchniowe do jachtów mają w taki sposób zestawione składniki, że tworzą estetyczną i trwałą powłokę. Zabezpieczają łódź przed działaniem wilgoci, soli zawartej w wodzie morskiej czy zróżnicowanej temperatury. Farby są także odporne na działanie promieni słonecznych i nie żółkną pod ich wpływem. Z uwagi na większą elastyczność farba nie ma tendencji do pękania, jak to bywa w przypadku żelkotu. Dzięki temu powierzchnia kadłuba na długo zachowuje znakomity wygląd i stanowi skuteczną ochronę.
Jak wybrać odpowiednie farby nawierzchniowe do jachtów?
Podstawowym problemem, przed jakim można się zmagać w czasie wyboru farby, jest ilość składników. W ofercie mamy zarówno preparaty jednokomponentowe, jak i profesjonalne dwuskładnikowe. Na czym polega różnica pomiędzy nimi i jaki ma wpływ na parametry techniczne?
Jednoskładnikowe farby nawierzchniowe do jachtów to gotowe preparaty, których wiązanie przebiega pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Są łatwe do użytkowania, ponieważ natychmiast po otwarciu puszki i rozmieszaniu można je aplikować. Wielu użytkowników zwraca na nie uwagę ze względu na konkurencyjną cenę. Wadą tych produktów jest nieco słabsza trwałość powłoki, dlatego głównie farby jednoskładnikowe będą stosowane do poprawek lub drobnych napraw.
Farby nawierzchniowe do jachtów dwuskładnikowe to produkty profesjonalne. W tym wypadku do wiązania dochodzi po połączeniu ze sobą dwóch składników. Poszczególne środki dostępne są w oddzielnych opakowaniach i dopiero przed aplikacją trzeba połączyć je w odpowiednich proporcjach. Sposób aplikacji i wyższe ceny sprawiają, że farby dwuskładnikowe nie zawsze są chętnie wybierane przez początkujących. Jednak tylko takie substancje tworzą bardzo trwałą skorupę na powierzchni łodzi, dodatkowo zachwycając znakomitym wyglądem.
Po wyborze rodzaju farby można przejść do dobrania wielkości opakowania i kolorystyki. W tej grupie zgromadziliśmy produkty w kilku podstawowych barwach. Dla uzyskania ciekawszego efektu można mieszać ze sobą farby nawierzchniowe do jachtów pochodzące od jednego producenta. W razie potrzeby polecamy sięgnąć po lakier bezbarwny, który wzmacnia powłokę i nie zmienia wyglądu łodzi.