Powierzchnie antypoślizgowe na jednostce pływającej
Trudno uniknąć zalania pokładu łodzi. Nawet na zacumowanym jachcie mogą pojawić się kałuże. Może to powodować zagrożenie w postaci poślizgnięcia się na pokładzie. Żeby tego uniknąć, warto stworzyć powierzchnie antypoślizgowe w newralgicznych miejscach. Lakiery i farby nawierzchniowe tworzą szczelną i nieprzepuszczalną powłokę, dlatego wilgoć nie wchłonie się w podłoże.
Jakie strefy należy uznać za newralgiczne? Przede wszystkim będzie to pokład i wszystkie miejsca, po których poruszają się ludzie. Powierzchnie antypoślizgowe powinno się zaplanować także na wysokim pokładzie, jeśli w jachcie jest takie miejsce. Właściciele powinni zastanowić się nad taką formą zabezpieczenia zadaszonego stanowiska dla sternika, schodów czy okolice relingów. Z kolei w małych otwartych jednostkach pływających warto zabezpieczyć całą podłogę, a przynajmniej miejsca, po których się porusza, na przykład wejście i wyjście z łodzi.
Farba antypoślizgowa do jachtów tworzy na malowanej powierzchni porowatą strukturę. Jeśli przyjrzymy się bliżej, możemy dostrzec drobne zgrubienia przypominające kaszkę. To ograniczy możliwość poślizgnięcia się na powierzchni łodzi. Ponadto preparat zachowuje te same parametry odpornościowe, co standardowe farby nawierzchniowe.
Odpowiednia farba antypoślizgowa do jachtów
Świadomy zagrożeń i miejsc, w których warto zastosować farby antypoślizgowe do jachtów, pora przejść do wyboru odpowiedniego produktu. W tej grupie przygotowaliśmy preparaty, które można aplikować na różne sposoby. W zależności od tego, na jakim etapie prac się znajdujemy, powinniśmy wybrać właściwy produkt. Jeśli sięgniemy po odpowiedni produkt, możemy mieć pewność działania i znakomity efekt.
Pierwszym typem preparatów są podkłady pod właściwe lakiery. Takie sprawdzą się przede wszystkim podczas gruntownego remontu lub prac wykończeniowych na nowych łodziach. Jednokomponentowe preparaty, które poleca się stosować powyżej linii wody, zawierają drobinki minerałów. To one sprawiają, że ostateczna powłoka jest lekko porowata. Farba nie sprawia kłopotów przy aplikacji – można ją przeprowadzić ręcznie pędzlem lub wałkiem. Nie trzeba także dodawać utrwalaczy ani innych dodatków, ponieważ jej skład jest kompletny. Utworzone w ten sposób powierzchnie antypoślizgowe można malować lakierem, dzięki czemu jacht będzie miał unikalny i estetyczny wygląd.
Innym typem produktów są substancje sproszkowane, które wykorzystuje się jako dodatek do farby antypoślizgowej do jachtów. Środek to drobne przezroczyste granulki, które należy wymieszać z wybraną farbą. Pozwoli to samodzielnie stworzyć powierzchnię antypoślizgową w wybranym miejscu. Wystarczy, że po zakończeniu malowania całego jachtu do końcówki farby dorzucimy dodatek. Po rozmieszaniu i aplikacji stworzymy powierzchnie antypoślizgowe w newralgicznych miejscach. Granulki całkowicie zalewają się lakierem, a ich wygląd pozwoli na stosowanie także z lakierami bezbarwnymi. Minerały nie zniszczą podkładu ani innych powierzchni na jachcie.